Avrupa Birliği (AB), teknoloji dünyasının en büyük ismi olan Apple hakkında yeni bir inceleme başlattı. AB, daha önce antitröst yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple ile karşı karşıya gelmişti. Şimdi ise App Store’daki müzik uygulamalarında kullanıcıların diğer satın alma seçenekleri hakkında yeterince bilgilendirilmediğini iddia ederek antitröst yasasını ihlal ettiğini belirtti. Bu nedenle Apple’a yüklü bir ceza gelebilir.

AB’nin iddiaları doğrultusunda Apple, 39,4 milyar dolarlık bir para cezası ile karşı karşıya kalabilir. App Store politikaları nedeniyle Apple, bugüne kadar birçok kez dava ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak bu kez AB’nin iddiaları ciddiye alınacak gibi görünüyor.

Avrupa Komisyonu, müzik akışı sağlayıcıları için App Store kurallarıyla ilgili endişelerini açıklayan bir İtiraz Beyanı gönderdi. Komisyon, antitröst soruşturmasının amaçları doğrultusunda IAP [uygulama içi satın alma] yükümlülüğünün yasallığı konusunda artık bir pozisyon almadığını açıklığa kavuşturuyor. AB, Apple’ın müzik uygulamalarındaki daha düşük fiyatlarla abonelik seçeneklerini bilinçli olarak kullanıcılarından sakladığını iddia ediyor. Soruşturma, Spotify’ın Avrupa Komisyonu’na yaptığı şikayet ile başlamış ve sonuç olarak Apple, 39,4 milyar dolarlık bir para cezasına çarptırılabilir.

Özetle AB, Apple’ın pazardaki hakimiyetini kötüye kullandığını düşünüyor. Apple, bu kez büyük bir ceza alabilir ve App Store politikaları konusunda bir kez daha dikkatli olması gerekebilir.