Apple, Avrupa Birliği'nin (AB) kurallarına uyum sağlamak amacıyla iPhone serisinde USB-C bağlantı noktasına geçiş yapıyor. iPhone 15 serisiyle birlikte, USB-C bağlantı noktasına geçecek olan Apple, yine de kendi ürünlerinin kullanılmasını sağlamak için Made for iPhone (MFi) programına bağlı kalacak.

AB Parlamentosu'nun geçen yıl Haziran ayında verdiği karara göre, 2024'ün sonuna kadar Avrupa'da satılan teknolojik ürünler USB-C bağlantı noktasına geçiş yapmak zorunda. Bu kararın ardından Apple da gözlerin çevrildiği bir şirket oldu.

Uzun yıllardır Lightning bağlantısıyla özdeşleşen Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte USB-C bağlantı noktasına geçecek. Ancak, yine kendi ürünlerinin kullanılması için çeşitli uygulamalar getirecek. Örneğin, iPhone 15 sadece Made for iPhone (MFi) programı tarafından onaylanmış olan standart USB-C aksesuarlarını destekleyecek. MFi desteği olmayan, başka şirketlere ait USB-C kablolarının kullanılması durumunda, veri aktarma hızı düşük olacak. Bazı kaynaklara göre ise cihaz kullanıcıları, "Bu aksesuar desteklenmiyor" uyarısıyla karşılaşabilecek.
iphone-15-usb-girisi.jpg

AB'nin yaptırım kararında teknolojik atıkların azaltılması da önemli bir etken olarak gösteriliyor. Günümüzde teknolojik aletler sık sık değiştiriliyor ve kullanılamayan şarj cihazları ve kulaklıklar gibi aksesuarlar çöp haline geliyor. Ancak, Apple'ın bu son adımının AB'nin isteklerine ne kadar uygun olduğu hala tartışmalı bir konu.

Apple AR ve VR gözlüklerinin ise iPhone olmadan havadan yazı yazabileceği belirtiliyor. Bu gözlüklerin tanıtılması ise uzun süredir bekleniyor.