Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Özel torrent siteleri, akış portalları veya IPTV hizmetlerinin beş yıl içinde hâlâ var olup olmayacağını tahmin etmek en iyi ihtimalle zordur. En kötü ihtimalle neredeyse imkânsızdır.


Hollanda merkezli anti-korsan grup BREIN, son 25 yılda her tür korsana karşı mücadele etmektedir. Sadece büyük sayıda site ve hizmetin ortaya çıkıp kaybolmasına şahit olmakla kalmayıp, BREIN, binlercesinin çevrimdışı hale gelmesinden doğrudan sorumlu olabilir. Korsan platformların durmaksızın üretilmesi, beş yıl sonra BREIN'ın var olma ihtimalini daha kolay tahmin etmeye yardımcı oluyor.

458 Araştırma, 449 Site/Hizmet Kaldırıldı​

Bu hafta yayınlanan BREIN’in 2022 yılına ilişkin yıllık raporu, film, TV şovları, müzik, oyun ve yayıncılık gibi sektörlerdeki telif hakkı sahipleri adına yapılan müdahaleleri kapsamaktadır.

BREIN, 2022 yılında 458 araştırma tamamladığını ve 449 yasadışı site/hizmetin internetten kaldırıldığını belirtiyor. BREIN, hedeflerini kamuoyuna açıklamaktan kaçınırken, bu rakamlar kesinlikle alışılmışın dışında değildir. 2021 yılında BREIN, 349 ihlal eden platformun kapatılmasını ve 2020 yılında 466 platformun kapatılmasını bildirdi.

Yeni markalarla geri dönen siteler, bu yüksek sayıların sürekli olmasında bir rol oynayabilir, ancak tam teşekküllü korsan sitelerin şu anda dakikalar içinde devreye alınabilmesi, daha önemli bir faktör olabilir. Ancak ne olursa olsun, BREIN her durum için bir araç bulunduruyor.

Büyük Sitelerin Daha da Büyümesini Önlemek​

Hollanda, büyük korsan platformlarla uzun süredir ilişkilendirilmiştir, ancak bunun nedeni, bu tür platformların orada işletilmesi veya barındırılması değildir. BREIN'ın hukuki alandaki kararlılığı, The Pirate Bay, RARBG, 1337x, YTS, EZTV, LimeTorrents ve KickassTorrents varyasyonları gibi en büyük torrent sitelerinin şu anda büyük İSS'ler tarafından bir Web Sitesi Engelleme Sözleşmesi kapsamında dinamik olarak engellenmesine yol açmıştır.

2022 sonunda, 196 proxy ve ayna, IP adresi ve/veya DNS ile engellenmiştir. BREIN ayrıca, geçen yıl diğer yollarla durdurulan 328 proxy'i de rapor etmektedir.

Nispeten yakın zamana kadar yukarıda bahsedilen siteler Google arama sonuçlarında bulunabilirdi, ancak BREIN bunu da değiştirmeye yardımcı oldu.

Google ile 2021 yılında yapılan işbirliği sayesinde, Pirate Bay alan adları arama sonuçlarından dizinden çıkarıldı. 2022 sonunda, Google yukarıda bahsedilen yedi torrent sitesinin tümünü - BREIN'e göre 341 benzersiz alan adını - dizinden çıkardı.

Yukarıda bahsedilmeyen alan adları ve URL'ler için BREIN, Google'a doğrudan içerik kaldırma talepleri gönderir. 2022 yılında, BREIN Google arama sonuçlarından 290.324 sonucu kaldırdı.

Diğer Stratejiler ve Yaptırım Uygulamaları​

Kullanıcılar yukarıdakilerin üstesinden gelip engellenen bir siteye veya daha büyük (ve daha küçük) platformlardan herhangi birine ulaşırsa, BREIN'in kullanabileceği çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Bir seçenek, platformun reklamlar aracılığıyla gelir elde etme yeteneğine müdahale etmektir. 2022'de BREIN, korsan sitelerde iş yapan 36 reklamvereni "ele aldı" ve ihlal edici içeriği tanıtan reklamlara karşı 2.869 müdahalede bulundu.

Tüm korsan siteler ve hizmetlerin, içerik sağlamak, yönetmek ve bazı durumlarda belirli bir ürün satmak için insanlara ihtiyacı olduğundan, BREIN bu rollerdeki anahtar kişilere de hedef oluyor.

Geçen yıl BREIN, 19 büyük yükleyici, yönetici ve 'scripter'ın faaliyetlerini sona erdirdiğini söylüyor. Ayrıca 19 IPTV/VOD aboneliği satıcısının faaliyetlerini durdurdu.

Yıl boyunca, BREIN çeşitli türlerde ihlal eylemleri gerçekleştiren bireylerle 45 anlaşma yaptı. Bunların içinde, istenmeyen ev ziyaretlerine yol açan 16 "kapı çalma ve konuşma" da bulunuyordu.

Bazı durumlarda, BREIN zaten ihlal edici faaliyetleri kısıtlamak için ex parte mahkeme kararı almıştı, bu nedenle kapıyı açmamak işe yaramazdı.

BREIN'in 2022 Yıllık Raporu burada bulunabilir.

Yazar hakkında
WMloji
Okur, araştırır ve yazar.

BencahilCom konseptinin kurucusu.

Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Çevrimiçi Yöneticiler

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,469
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,663
Toplam
361,1,132

Makale bilgisi

Yazar
Wmlojist
Görüntüleme
2805
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
925,487
Mesajlar
1,625,628
Üyeler
683,524
Son üye
Miracle Demon - 3rd Strike

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
766,290
Seriler
142
Görüntüleme
1,923,281
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. sadas12
  Acemi Üye
 2. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 3. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi
 4. turgutmedya
  Acemi Üye
 5. WMloji
  CreabyGA