Hiç kendinizi gece ortasında (iyi bir şekilde) yan komşunuz ya da belki de platonik en iyi arkadaşınız tarafından becerildiğinizi hayal ederek kıvranırken buldunuz mu? Aynı durumda olanlar var. Yalnız değiliz. Nüfusun üçte biri bu rüyaları görüyor.

En yaygın rüya olaylarından bazıları, aynı cinsiyetten birliktelikler, kirli konuşmalar ve oral seks gibi cinsel içeriklidir. Ancak, en ateşli rüyalar bile uykuda cinsel bir uyanışa yol açabilir mi? İnsanlar uyurken kink'lerini keşfetme imkanı bulabilirler mi?

"Kız arkadaşımla beş yıldır birlikteyim ve sürekli farklı kadınlarla ilgili cinsel rüyalar görüyorum" diyor Kemal*. Kink'ler hakkında rüya görmediğini açıklıyor, ancak kız arkadaşını arkadaşları ve meslektaşlarıyla aldatma ya da üçlü deneyim yaşama konularında (haftada üç ila dört kez kadar) sürekli rüyalar gördüğünü söylüyor. "Gerçek hayatta yapmak istemememe sebebim, sadece suçluluk duygusu. Üstelik, sanmıyorum ki kız arkadaşım buna izin verir" diyor.

Bazı insanlar için, cinsel rüyalar yeni seviyelerde yakınlaşma ve farklı cinsel deneyimler yaşama yol açabilir. Leyla* da rüyalarından biraz etkilenmiş. "Cinsel rüyalar çoğunlukla partnerimle denemek için yeni pozisyon fikirleri ve ayrıca arabada, duşta vb. deneyebileceğimiz birkaç yer fikri verdi" diyor. "İlişkimiz boyunca bazı rüyalarımız çok aşırıydı, ancak diğerleri bize biraz yakınlık fikri verdi."

Mert* gibi diğer bazı insanlar için ise rüyalarının gerçek hayattaki cinsel yaşantıları üzerinde pek etkisi yok. "Rüyalarımdaki şeylerin gerçek hayatta keşfedilmesi konusunda söyleyebileceğim, neredeyse hiç yaşanmadığı" diyorlar.

Jungyan Analiz uzmanı olan psikoterapist Diana Moffat, Mashable'a verdiği röportajda rüyaların her zaman ihtiyaçlarımızı tam olarak temsil etmediğini, bunun yerine daha soyut olduklarını ve genellikle cinsel eylemlerden ziyade ilişkilerimiz hakkındaki hislerimizi yansıttığını söylüyor.

Moffat, uyanık rüyalar veya hayaller aracılığıyla kink'lerimizi ve cinsel fantezilerimizi keşfetmemizi teşvik ediyor, ancak her şeyi çok gerçekçi almamamız gerektiğini belirtiyor. "Rüya yaşamını bir tür gösterge olarak almak neredeyse tehlikeli olduğunu söyleyebilirim, çünkü rüya yaşamı tamamen sembolizmle ilgilidir" diyor Moffat. "Rüyalarımız belki neden kink'lerimizin olduğunu bize aydınlatabilir" diye devam ediyor ve "bir rüya rüya sahibiyle ilgilidir" diyor.

Bazı durumlarda, bilinçaltınızın sizden düşünmenizi istediği bir şey olabilir. Bu durumlarda, hayatınızda neyin eksik olabileceğini keşfetmek faydalı olabilir.

Bu görüşü, UKCP kayıtlı Jungyen psikoterapist ve analist Maxim Ilyashenko da paylaşıyor. "Rüyaları sembolik materyal olarak değerlendirmek önemlidir - 'Tamam, bunu rüyamda gördüm. Onu yapmalıyım' demek yerine" diyor. "Ancak bilinçaltınızın sizden düşünmenizi istediği bir şey olabilir. Bu durumlarda, hayatınızda neyin eksik olabileceğini keşfetmek faydalı olabilir."

Eğer rüyalar, cinsel durumunuzu sorgulayan farklı bir şey gösteriyorsa, iletişimin sizin ve cinsel ve/veya romantik partnerleriniz için çok önemli bir araç olacağını belirtiyor. "Sağlıklı cinsellik için bir kuralın kendinizle ve partnerinizle rıza göstermek olduğunu düşünüyorum. Bir sonraki adım rüyalarınız hakkında nasıl hissettiğinizi bilmek, çünkü bazen rüyalar oldukça sembolik bir dilde oluşturulabilirler."

Fırat* gibi bazı kişiler, aseksüel olmalarına rağmen cinsellikten tiksinmeyenler de dahil olmak üzere, cinsel rüyaları cinsel kimliklerinde daha özgüvenli hissetmelerine yardımcı olmuştur. "Biseksüel veya lezbiyen arasında bir yerde olduğumu düşündüm, ama ilişki veya cinsel ilişki yaşamadım; bu şeyler bana her zaman uzak görünüyordu," diyor. "Cinsel rüyalarımın üzerinde düşünerek, aseksüelliğim hakkında daha emin oldum. En sevdiğim kadın oyunculardan biriyle bir seks rüyası gördüm, ama gerçek hayatta onunla seks yapmak istemem, bana teklif etse bile" diyor gülerek.

Peki ya gerçek dünyada cinsel rüyalarımızı keşfetmek istesek ne yapmalıyız? Nasıl ve ne zaman yapmalıyız? Sexology: The Basics kitabının yazarı ve cinsiyet bilimi ve yakın ilişkiler konusunda uzman psikoterapist Silva Neves, cinsel rüyaları gerçek hayata taşımanın büyük ölçüde öz-refleksiyon gerektirdiğini söylüyor.

"Adım adım gitmek önemlidir. Her olayın bir sonraki aşamasında, nasıl hissettiğimize dair sorular sormalıyız ve daha sonra, onunla nasıl ilerlemek isteyebileceğimizi düşünmeliyiz" diyor. "Önce hayal etmeye çalışın ve rüyayı uyanık bir fantaziye getirin, sonra yavaşça deneyin ve duygularınızı sorgulayın. Ateşli mi hissettiniz? Tarafsız mı? Iğrenç mi?"

Silva, bu şekilde kendimizi kontrol ederek, rahatsız edici veya onay alınmamış durumlara zorlamaktan kaçınabileceğimizi açıklıyor. Sonuçta, tüm rüyalar iyi rüyalar değildir; bazı cinsel rüyalar bizi korkutabilir veya gerçek hayatta denemek istemeyeceğimiz şeyler hakkında olabilir.

Öyleyse, bu kadar soyut ve birçok farklı şey ifade edebildiklerine göre, cinsel rüyalarımıza dikkat etmeli miyiz? Neves'e göre evet. "Hayatınızda daha büyük bir şeyin olabileceğinin bir işareti olabilirler. Eğer güvenliğinizin dengede olduğu bir ilişkiye uyum sağlıyorsanız veya cinselliğiniz ve kimliğiniz hakkında inkar içindeyseniz, o zaman bu ihtiyaçları rüyalarınız aracılığıyla keşfetmeniz gerekebilir," diye açıklıyor.

Neves, bazı insanların aynı tekrarlayan, sürekli cinsel rüyaya sahip olabileceğine dikkat çekiyor. Bu durumlarda, ne anlama geldiklerini sorgulamak iyi bir fikir olabilir. Bir kink veya fetiş, ya da aynı cinsel aktiviteler gibi bir şeyden dolayı kendilerine izin vermedikleri bir şey olduğunu veya birinin birkaç ay boyunca herhangi bir cinsel teması olmaması durumunda olduğunu düşünüyor.

Moffat, tekrarlayan rüyaların özellikle rahatsız edici ve travmanın bir işareti olduğu durumlarda, bilinçli zihnimizde bir rol oynadığını ve daha fazla sorgulama ve keşfe değer olduğunu kabul ediyor. "Bu sindirilmemiş bir yiyecek gibi," diyor. "Sadece tekrarlanıyor ve tekrar oynatılıyor ve tekrar oynatılıyor. Ve işte burada terapötik süreç sizinle birlikte düşünerek çalışır; bu şeyleri daha sindirilebilir hale getirmeye yardımcı olur."

Ilyashenko, çiftlerin utanma duygusu olmadan cinsel fantazileri keşfetmenin bir yolu olarak rüyaların kullanılabileceğini söylüyor. "Arzular hakkında partnerinizle konuşmak için iyi bir araç olabilir, çünkü gerçek dünyadan uzakta. Bazen açıkça cinsellik hakkında konuşmak imkansız gibi hissedilebilir. Sanırım başka bir şeyi keşfetmek için oldukça eğlenceli ve güvenli bir yol," diyor.

Neves, "Tüm insanlar tuhaftır" diyor. "Hepimizin küçük tuhaf parçalarımız var. Bu yüzden jöle, ayak, tecavüz veya herhangi bir diğer tür fetiş ve kink hakkında fantazi kurmak veya rüya görmek tamamen normaldir."

Neves, tuhaflıklarımızla daha rahat olmamız gerektiğini, erotik zihnimizde çoğumuzun bazı tuhaflıklarının olduğunu hatırlatarak utanç duygusunu azaltabileceğimizi ve erotikliğimizi karanlık bir şeyin bilinçaltımızda pusuda olduğundan korkmak yerine daha hafif bir şekilde düşünmemiz gerektiğini açıklıyor.

"Sex ve cinsel aktivitelerden zevk almanın farklı yolları hakkında daha fazla tartışma ve bilgiye ihtiyacımız var," diyor. "Eğer balonlara ilgi duyuyorsanız ve kimseye zarar vermiyorsanız, o zaman ne önemi var? Balonlarınızın tadını çıkarın."

*Bazı isimler kaynakların gizliliğini korumak için değiştirilmiştir.