Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Sierra, Ocak ayında For You sayfasında gezinirken, son zamanlarda uygulamada giderek artan "dupe" videolarından biriyle karşılaştı. Videoda, bir kadın son Target siparişinin ürünlerini açarken iki büyük kutu mağaza marka tuvalet kağıdı gösteriliyordu. "Bu, Charmin tuvalet kağıdı için en iyi kopyası" diye açıklıyor kadın seslendirmede.

Pazarlama sektöründe çalışan ama TikTok'u eğlence amaçlı kullanan Sierra, uygulamada daha fazla dupe videosu gördüğünü fark etmişti ancak bu yedi saniyelik klibi "abartılı" buldu: Neden her zaman var olan sıradan ev ürünlerinin jenerik sürümlerini romantize ediyoruz? Bu yüzden klibi dikmeye karar verdi.

"dupes" terimi, orijinal bir ürünün ucuz bir alternatifi olarak tasarlanan ve genellikle daha uygun fiyatlı olan ürünleri ifade etmek için kullanılır. Bu ürünler, görünüşleri, özellikleri ve performansları bakımından orijinal ürüne benzerlik gösterirler ancak daha az maliyetle üretilirler.

Sierra, kısacık ve açık bir tepki videosu yaparak, "Şu anda çok gerçek ol ya" diye düşündüğünü ve bunu sadece söylediğini anlattı. (Gizliliğini korumak için soyadını atlayacağız.) Kendisini takip eden bazı arkadaşlarının bunu komik bulacağını düşündü. Ve görünüşe göre birkaç kişi daha bulmuş: Video şu ana kadar yarım milyondan fazla görüntüleme ve 76.000 beğeni aldı.
Sierra, videoyu viral olma niyetiyle yapmadı, ancak "insanlarla rezonansa girdiğini anlıyorum," dedi. "Biliyorum ki, 'Tamam, bu kelime [dupe] artık çok kullanılan bir kelime' diye düşünen tek kişi ben değilim."

Neden dupeler şu anda çok popüler?​

Pahalı veya ulaşılması zor ürünlerin deneyimini çoğaltan ürünleri bulma trendi, 2023'ün en büyük alışveriş trendi olmaya başlıyor - büyük ölçüde TikTok sayesinde, değerli kopyalar hakkındaki videolar milyonlarca görüntülenme elde ediyor. (Uygulamada #dupe etiketi 2.8 milyar kez görüntülendi.) Google Trends verilerine göre, bu ay "dupe" terimi için arama ilgisi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve "Dyson Airwrap dupe", "Airpods Max dupe" ve "Birkenstock Boston clog dupe" gibi popüler satın alımlar için ilgili sorguları tetikledi.

TikTok'un "dupe" önerileri yeniden canlanması, "it's giving" veya "big [blank] energy" gibi farklı iki varlığı alaycı bir şekilde benzeterek yeni bir mizah oluşturdu. Antidepresanlar? Serotonin dupesi. Matty Healy ipek bir gömlek giymiş? Harry Styles dupesi. Banyonuzdaki boyanmış pencere mi yoksa gizli bir odaya giden kapı mı? Coraline dupesi! Dupelama zihniyeti gerçek ve yaygın.

Bir bakıma, dupelara olan kolektif ilgimiz sadece dönemin bir göstergesi. TikTok ve Instagram gibi uygulamalar, trend döngüsüne ışık hızıyla katkıda bulunuyor ve bize en son "çekirdek" denememizi sağlayan ucuz, kolayca bulunabilen bir şeyin bulunmasında heyecan var. Perakendeciler, düşük kaliteli, ucuz ürünlerle bu arzuları ve hedefleri alevlendirmekten daha mutlu oluyorlar.

Elbette, yıllardır tasarımcı çantaları, saatleri ve diğer çeşitli ürünleri "taklit" eden ürünler bulunuyor (Canal Street'te yürüyen veya 90'ların bir "çanta partisi"ne katılan herkes bunu doğrulayabilir), ancak internet bu uzun süredir devam eden uygulamanın yeni bir çağını başlattı.
"Çeşitli insanlar için, dupeler belirli bir estetiğe katılmak isteyen bir görünüme sahip olmanın daha erişilebilir bir yoludur" diyen Amanada Brennan, bir meme* kütüphanecisi ve dijital pazarlama ajansı XX Artists'ta trendlerin kıdemli direktörüdür.
*"Meme", internet kültüründe popüler olan bir kavramdır ve genellikle espri, imge, video, fotoğraf veya söz gibi içeriklerin hızla yayılması ve paylaşılması anlamında kullanılır. Bu içerikler genellikle taklit edilerek yeniden yapılandırılır veya farklı bir anlam yüklenir ve bu sayede birçok insan tarafından paylaşılır. Meme'ler genellikle mizah amaçlı kullanılır ve zamanla belirli bir topluluğun özgün bir kültürünü oluşturabilir.

Beğenseniz de beğenmeseniz de, artık dupe kültürünün zirvesine ulaştık.

Her şeyi bir kopya olarak kabul etme dürtümüz, belirsiz bir ekonomi tarafından etkilenen ve enflasyon ve tedarik zinciri zorluklarıyla karşı karşıya kalan doğal bir tepkidir. Birçok tüketicinin kalite veya marka prestijinin yanı sıra, birkaç hafta beklemek yerine para biriktirme veya arka siparişin yerine getirilmesini beklememe yeteneği kolayca daha önemli hale gelebilir. Dyson Airwrap gibi lüks satın almalar, aslında kendi ikincil kopya pazarlarını yaratmıştır ve birçok marka, orijinal ürünün kendi versiyonunu yapmaktadır. Ve bir kopya keşfettiğini söylemek, Charmin'den birkaç dolar daha ucuz olduğu için Up & Up Premium Ultra Soft Tuvalet Kağıdı satın aldığınızı itiraf etmekten daha eğlencelidir. Beğenin ya da beğenmeyin, kopya kültürünün zirvesine ulaştık.

Tarihsel olarak, "duping" (aldatma) ifadesi, bulunduğunuz çevrelere göre iki farklı anlama gelir. Oyuncular için, bu terim, oyun içi para birimi veya nadir eşyaların kopyalanması için hataları veya eksiklikleri kullanma uygulamasını ifade eder. Genel halk için ise, hep aldatma, dolandırıcılık veya hile yapma eşanlamlısı olmuştur.

Brennan, "dupe" kelimesinin pahalı, tükenmiş veya piyasadan çekilmiş bir şeyin yerine kullanılmaya başlanmasının ilk örneğini 2007'deki bir el sanatları forumunda bulduğunu belirtiyor: "3 farklı koku bulma sitesinde gezindim ve her türlü anahtar kelimeyi googleladım ama Tyler Candle Company için herhangi bir dupe bulamıyorum," diye yazan TxSioux kullanıcısı. Terim birkaç yıl sonra güzellik endüstrisinde daha büyük bir şekilde popüler hale geldi ve Brennan, bunu büyük ölçüde bir blog yazarı olan Christine Mielke (aka Temptalia) ve makyaj karşılaştırmalarının uzun süreli arşivi olan The Dupe List'e atfediyor.

Güzellik ve giyim dupeleriyle ilgili içerikler Instagram'a 2010'larda sızdı ve tür, Brennan'a göre TikTok'ta genişledi. Buradaki büyük popülerliğin nedeni iki yönlüdür.
"Bence burada algoritmik bir oyun var. Birini bulduğunuzda, muhtemelen tavşan deliğine gitmeye devam edeceksiniz," diye açıklıyor Brennan. Ayrıca, bir dupe videosu yapmak veya izlemek her iki taraf için de tatmin edici bir derecede var, diyor. Bunu şuna karşı satın alın! her zaman ikna edici bir içerik unsuru olacaktır, ve sonunda beklenmedik bir alternatifin ortaya çıkması, her iki taraf için de heyecan verici bir deneyim olur.

Lars Perner, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde klinik pazarlama yardımcı profesörü, TikTok'taki dupe videolarının artışının sosyal kanıt örneği olabileceğini belirtti. Bu, insanların daha uzun kuyrukları olan restoranlara gitmeye veya çevrimiçi önerilen bir filmi izlemeye daha yatkın olduklarını söyledi, çünkü diğer insanların neyin iyi olduğunu bildiğini varsayarlar.

Perner şöyle dedi: "Sanırım, belirli bir türde TikTok içeriği oluşturan diğer insanları görüyorsunuz ve siz de buna kapılıyorsunuz."

Los Angeles merkezli alternatif rock grubu Never Ending Fall, TikTok dupe oyununun en büyük oyuncularından biri tamamen tesadüfen oldu. Grup üyeleri Jack Miller, Tommy St. Clair, Conrad Boyd, Pearce Eisenhardt ve Johnny Hohman bir gün yerel Costco mağazalarının raflarında devasa, şaşırtıcı derecede ucuz Kirkland Signature marka alkollü içecek şişeleri gördüklerinde farkına vardılar. Bir şaka olarak adlandırılan markalı likörlerle yapılan kör tadım, eğlenmek için çekmeye karar verdikleri bir videoya dönüştü ve jingle'ın arkasına yerleştirildi: "Can it Kirklaaand?"
Yazar hakkında
WMloji
Okur, araştırır ve yazar.

BencahilCom konseptinin kurucusu.

Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,156
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,231
Toplam
361,387

Makale bilgisi

Yazar
Wmlojist
Görüntüleme
2803
Son Güncelleme

Wmlojist'den daha fazla makale

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
942,436
Mesajlar
1,622,579
Üyeler
812,947
Son üye
Sörfçü

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
76, 862
Seriler
142
Görüntüleme
1,925,822
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 2. turgutmedya
  Acemi Üye
 3. sadas12
  Acemi Üye
 4. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi
 5. WMloji
  CreabyGA