Google Google çalışanları Bard’ın erken çıkışından memnun değil

Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Google

Google çalışanları, şirketin ChatGPT’ye rakip olacak yapay zekâ (AI) destekli sohbet robotu Bard‘ı duyurmasını konuşuyor ve birçoğu işlerin gidişatından memnun değil gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta içinde CNBC’nin geçtiği bir habere göre Google çalışanları, şirketin dahili mesaj panolarındaki gönderilerde AI sohbet robotunun lansmanını “aceleye getirilmiş” ve “başarısız” olarak nitelendiriyor ve birçoğu CEO Sundar Pichai’yi eleştiriyor

Google, geçen haftanın başlarında, bir gün sonra ChatGPT destekli Bing’i duyuran Microsoft’un önüne geçmek amacıyla Bard’ı duyurmuştu. Şirket geçen pazartesi günü Bard’ın bir sunumunu Twitter üzerinden paylaştığında, birkaç kullanıcı bunun bir hata içerdiğine dikkat çekti. Ayrıca geçtiğimiz çarşamba günü Google’ın arama etkinliğinde bir sunum yapan kişi, Bard’ın özelliklerinden birini göstermek için kullanacakları telefonu unuttu ve bazı çalışanların bunun gerçekleştiğinin farkında bile olmadığı bildirildi.

Bir mesaj panosu kullanıcısı, CNBC tarafından görülen ve kullanıcılar tarafından da puanlarıyla üste çıkarılmış notunda, “Sevgili Sundar, Bard lansmanı ve işten çıkarmalar aceleye getirildi, beceriksizce yapıldı ve ilerisini görmedi.” diye yazdı. Diğer Google çalışanlarının, Google’da geçen yılı bir çöplük yangınıyla karşılaştıran çeşitli görüntüler yayınladığı bildirildi. Google’ın hisse senetleri, Bard’ın hatasıyla ilgili haberlerin ortalıkta dolaştığı sadece bir günde yaklaşık 100 milyar dolar piyasa değeri kaybedecek şekilde büyük darbe aldı.

Geçtiğimiz aralık ayında şirketin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği bir değerlendirme toplantısında, Pichai ve şirketin yapay zekâ başkanı Jeff Dean, bir yapay zekâ aracını çok erken zamanda tanıtmanın beraberinde bir “itibar riski” getirdiğini belirterek bu konuyla ilgili endişelerini dile getirdikleri bildirildi. Open AI’ın ChatGPT aracı geniş çapta kullanılabilir hâle geldikten sonra şirket tavrını değiştirmiş gibi göründü, çünkü şirketin tepkisini planlamak için Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in yardımını aldı.

Google’ın ChatGPT rakibinin geniş kullanıma sunulmasına daha haftalar var. Ancak, Microsoft’un çeşitli sorgu türlerine açıklamalı yanıtlar sağlayabilen bir robotla web aramasını alt üst etmeyi planladığı düşünülürse, arama dünyasının tartışmasız kralı olan Google’ın Bard’ı, beklenenden biraz daha erken olsa bile göstermesi anlayışla karşılanabilir.
Yazar hakkında
WMloji
Okur, araştırır ve yazar.

BencahilCom konseptinin kurucusu.

Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
0
Çevrimiçi ziyaretçiler
5
Toplam
5

Makale bilgisi

Yazar
Wmlojist
Görüntüleme
2791
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor
  Görüntülenecek öğe yok

Forum istatistikleri

Konular
24,887
Mesajlar
25,024
Görüntüleme
96,387
Üyeler
2,334
Son üye
Dangerous Donkey

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
6,037
Seriler
2
Görüntüleme
22,848
Yorumlar
211
Değerlendirmeler
1207
İncelemeler
308

Reklamverenlerimiz

 1. WMloji
  CreabyGA
 2. turgutmedya
  Acemi Üye
 3. sadas12
  Acemi Üye
 4. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 5. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi