Google'ın Chrome iOS arama gelirinin bir kısmını Apple'a verdiği iddia ediliyor
Google'ın, rekabet dışı bir anlaşmada Apple'a iOS için Chrome'dan elde ettiği toplam arama gelirinin bir kısmını ödediği iddia edildi. The Register söz konusu iddiayı ilk haber yapan site oldu.

The Register'a konuşan bir kaynak, Google'ın Safari'de varsayılan arama sağlayıcısı olması ve diğer ticari avantajlar karşılığında iOS'ta Chrome kullanıcıları tarafından oluşturulan arama gelirinin bir kısmını Apple'a ödediğini söyledi. Apple ile Google arasındaki ilişkinin, gizli arama gelir paylaşımı anlaşmasını araştıran ABD Adalet Bakanlığı ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) dahil olmak üzere kuruluşların ilgisini çektiği görülüyor.

Google, arama motorunu Apple cihazlarında varsayılan seçenek haline getirmek için Apple'a yılda yaklaşık 15 milyar dolar ödüyor. Ancak Google'ın arama gelir paylaşımı anlaşması kapsamında Chrome iOS web tarayıcısında gerçekleştirilen aramalar için Apple'a ödeme yaptığına dair son haberler yeni bir gelişme olarak görülüyor. Gelir paylaşımı anlaşmasının ayrıntılarını çok az kişinin bildiği söyleniyor. Google tarafından Apple'a ödenen tutar ve daha geniş ödeme koşulları CMA raporlarından çıkarılmıştır.

Apple, iOS için Google Chrome'da Google Arama'yı kullanmak isteyen kullanıcılara bariz bir değer sunmuyor. Sonuç olarak CMA, ödemelerin Apple'ın Google ile kendi arama motoruyla rekabet etmesini engellemeyi amaçladığından korkuyor. Bunun Google'ın iş modeli üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

Yönetmelikten ilk kez 27 Aralık 2021'de San Francisco'da açılan bir antitröst davasında kamuoyuna bahsedildi. Davayla ilgili olarak, Mart 2022'de değiştirilen bir PDF'de dava, Apple'a Google ile rekabet etseydi elde edeceği kârın ilgili zorluklar ve maliyetler düşüldükten sonra ödendiğini iddia ediyor:

20. Google’ın arama işinin yarısından fazlası Apple cihazları üzerinden yürütüldüğü için Apple, Google için büyük bir potansiyel tehditti ve bu tehdit Google tarafından “Kırmızı Alarm” olarak belirlendi.
21. Google, bir rakip olarak Apple tehdidini ve korkusunu ortadan kaldırmak için Apple’a milyarlarca dolar ödedi ve kârını Apple ile paylaşmayı kabul etti.
22. Google, Apple’ı potansiyel bir rakip olarak “Kırmızı Alarm” olarak gördü.
Apple, arama işinde rakip olsaydı, Google işinin yarısını kaybederdi.