Instagram’a Telegram’dakine benzer kanallar geldi

Bu kez Meta, mesajlaşma uygulaması Telegram'dan popüler bir özelliği kopyalıyor. Mark Zuckerberg, Instagram uygulamasına tek yönlü mesajlaşma getiren yeni bir özellik olan "Yayın Kanalları"nı duyurdu. Şirket şu anda özelliği sınırlı sayıda içerik oluşturucu ile test ediyor. Telegram'ın kanallarına benzer bu özelliği Facebook ve Messenger'a da getirmeyi planlıyor.

Yayın kanalları, tıpkı Telegram'daki kanallar gibi, içerik oluşturucuların takipçilerinin gelen kutularına çeşitli güncellemeler ve haberler göndermesine olanak tanıyor. Kanal katılımcıları duygularını mesajlarla ifade edebiliyor veya anketlerde oy kullanabiliyor ancak doğrudan sohbette olamıyor. Örneğin Mark Zuckerberg, duyurusunda paylaştığı "Meta Kanalı"nı Meta'da geliştirdikleri tüm ürün ve teknolojilerle ilgili haberleri ve güncellemeleri paylaşmak için kullanacağını söyledi. İçerik oluşturucular, metin güncellemelerine ek olarak ses kliplerini, fotoğrafları ve diğer içerikleri de paylaşabilir.

Instagram yayın kanalları şimdilik belirli kullanıcılara açık​

Şu anda, yalnızca Zuckerberg ve bir düzine içerik oluşturucunun bu özelliğe erişimi var gibi görünüyor. İlk grup kayakçı Chloe Kim, Jiu-Jitsu dövüşçüsü Mackenzie Dern ve meme hesabı Tank Sinatra'yı içeriyor. Şirket, özelliği kullanmakla ilgilenen diğer kişilerin erken erişim için kaydolabileceğini söylüyor.

Meta, kanalların henüz beta aşamasında olduğuna dikkat çekerken, şirket özelliği çok ciddiye alacak gibi görünüyor. Kanala başka bir içerik oluşturucu ekleme ve bir Soru-Cevap oturumu düzenleme yeteneği dahil olmak üzere ek özellikler geliştirilme aşamasındadır. Ayrıca önümüzdeki aylarda Meta, Facebook ve Messenger kanallarını test etmeye başlamayı planlıyor.