iOS 16.4'te ana ekrana eklenen web uygulamaları bildirim gönderebillecek

Apple, yakında çıkacak iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 beta sürümleri ile kullanıcılarının deneyimini geliştirmeye devam ediyor. WebKit blogunda yayınlanan yeni bir yazı, ana ekrana eklediğiniz Safari web uygulamalarının size push bildirimleri göndermesine izin verecek.

Bu özellik, kullanıcıların kolayca web uygulamalarının özelliklerinden yararlanmalarını sağlayacak. Push bildirimleri, kullanıcıların önemli olayların ve güncellemelerin haberdar olmalarını sağlayacak. Push bildirimleri, kullanıcıların web uygulamalarının özelliklerinden daha fazla yararlanmalarını sağlayacak.

Apple, iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 beta sürümleri ile kullanıcılarının web uygulamalarının özelliklerinden daha fazla yararlanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

2007'de birinci nesil iPhone'un piyasaya sürülmesine kadar, ana ekranınıza uygulama benzeri simgeler olarak görünen kısayollar olarak web siteleri ekleyebiliyordunuz. Ancak, bu web uygulamaları bildirim gönderemiyor veya bildirim rozetlerini görüntüleyemiyordu. Ancak bu, iOS ve iPadOS 16.4 ile değişiyor gibi görünüyor.

Brady Eidson ve Jen Simmons tarafından kaleme alınan blog yazısı, push bildirimlerinin nasıl çalışacağını ve bunların yerel uygulamalar gibi nasıl işleyeceğini anlatıyor. Bir web uygulaması, ana ekrana eklendiği sürece, kullanıcı etkileşimine doğrudan yanıt olarak, örneğin bir "abone ol" düğmesine dokunmak gibi, anında iletme bildirimleri almak için izin isteyebilir. iOS veya iPadOS, kullanıcıdan web uygulamasına bildirim gönderme izni vermesini ister. Kullanıcı daha sonra bu izinleri, iPhone ve iPad'deki diğer tüm uygulamalar gibi Bildirim Ayarları'nda web uygulaması başına yönetebilir.

Web uygulamalarından gelen bildirimler, diğer uygulamalardan gelen bildirimlerle aynı şekilde çalışır. Kilit ekranında, bildirim merkezinde ve eşlenen Apple Watch'ta görünür. ”

Blog gönderisine göre, web uygulamaları ayrıca bir dizi bildirim rozeti ayarlayabilir ve bildirimler ayrıca odak modunu destekler. Ayrıca, ana ekranınızda web uygulamasının birden çok sürümü varsa, bunların farklı ayarları olabilir. Bu, örneğin kişisel ve iş kullanımını ayırmaya yardımcı olur.

Bu web push bildirim değişiklikleri aslında oldukça uzun zaman önce vaat edilmişti. Apple web push bildirimlerinin geri döneceğini geçtiğimiz haziran ayındaki WWDC 2022’de ilk kez duyurmuştu.

Web uygulamalarına yönelik bazı iyileştirmeler alan yalnızca Safari internet tarayıcısı olmayacak. iOS ve iPadOS 16.4’ten başlayarak, üçüncü taraf internet tarayıcılarındaki web sitelerini ve uygulamaları da ana ekranınıza ekleyebileceksiniz.