Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
İsveçli yönetmen Ruben Östlund, 76. Cannes Film Festivali'nin jüri başkanı olarak seçildiği açıklandı. Festival, 16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek ve İsveçli yönetmen, iki Altın Palmiye ödülüne sahip bir isim olarak, festivalin en önemli pozisyonlarından birinde yer alacak.

Östlund, 2017 yılında lüks bir müze yöneticisinin yaşadığı krizi anlatan "Kare" (The Square) ve ultra zenginlerin eleştirildiği "Hüzün Üçgeni" (Triangle of Sadness) filmleriyle iki kez Altın Palmiye kazandı. Bu nedenle, festival jürisi için uygun bir seçim olarak görülüyor.

Ruben Östlund, Francis Ford Coppola ve Emir Kusturica'nın ardından iki kez Altın Palmiye kazanan ve devamında jüri başkanı seçilen üçüncü isim oldu. Cannes Film Festivali Jüri Başkanı olarak seçilmesiyle ilgili olarak, sinemanın "toplumsal işlevi"ni vurgulayacağını belirtti.

Östlund, "Cannes Festivali'nin bu yılki yarışmasında jüri başkanı olarak görevlendirildiğim için gurur duyuyorum. Cannes'ın uzmanlarıyla birlikte çalışmak benim için bir ayrıcalık. Sinema kültürünün önemli bir dönemden geçtiğini düşünüyorum. Sinema bireysel ekranlarda izlemekten farklı bir deneyim sunuyor. İyi bir film, bizi düşünmeye ve tartışmaya teşvik eder. İzleyicileri bir araya getirerek, sinemanın kendine has bir tarafı var" şeklinde konuştu.

Östlund'un filmografisi, Cannes Film Festivali ile yakın bir ilişkiye sahip olduğunu gösteriyor. İlk gösterimi 2008 yapımı "De ofrivilliga" filmiyle yapılan festivalde, beş uzun metrajlı filmin dünya prömiyeri de Cannes'da gerçekleşti. Son iki filmiyle Altın Palmiye kazanması, İsveçli yönetmenin Cannes'daki başarısını taçlandırdı.

Festivalin resmi seçkisi, Nisan ayının ortalarında açıklanacak. Ruben Östlund'un jürideki rolü, festivalin en önemli pozisyonlarından biri olduğundan, festival için önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.Yazar hakkında
Gamze
Blog yazarı - Ev hanımı - Meraklı - Agresif

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,0
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,1
Toplam
361,1

Makale bilgisi

Yazar
Gamzeeeee
Görüntüleme
2809
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
942,436
Mesajlar
1,622,579
Üyeler
812,947
Son üye
Sörfçü

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
76, 862
Seriler
142
Görüntüleme
1,925,822
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. turgutmedya
  Acemi Üye
 2. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 3. sadas12
  Acemi Üye
 4. WMloji
  CreabyGA
 5. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi