Tiktok Kanada Hükümeti TikTok'u Mobil Cihazlardan Yasakladı, Veri Gizliliği Endişeleri Sürüyor

Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Kanada Hazine Kurulu, Pazartesi günü yaptığı açıklamayla TikTok'u hükümet tarafından verilen mobil cihazlardan yasakladı. 28 Şubat'ta yürürlüğe girecek bu yasa, daha önce Avrupa Komisyonu ve ABD'deki bazı eyalet hükümetleri tarafından da alınmıştı.

Avrupa Komisyonu, geçen hafta sonunda TikTok'u hükümet cihazlarından kaldırmak için direktiflerini yayınladı. Aynı gün, dört Kanadalı gizlilik düzenleyicisi TikTok'u ortak bir araştırmaya tabi tutacaklarını açıkladı. Zaten, Kanada'nın baş bilgi görevlisi TikTok'un "gizlilik ve güvenlik için kabul edilemez bir risk seviyesi" oluşturduğunu belirledi. Kanadalı yetkililer, hükümet verilerinin tehlikeye atıldığına dair herhangi bir kanıt bulamadılar, bu yüzden bu bir ihtiyati tedbir olarak kabul ediliyor.

Hazine Kurulu Başkanı Mona Fortier, yaptığı açıklamada, "TikTok'un hükümet mobil cihazlarından kaldırılması ve engellenmesi kararı, özellikle mobil cihazlardan toplanan bilgileri yöneten yasal rejimle ilgili endişeler göz önünde bulundurularak, uluslararası ortaklarımızın yaklaşımıyla uyumlu olduğu göz önüne alındığında, bir önlem olarak alınmaktadır" dedi. "Bir mobil cihazda, TikTok'un veri toplama yöntemleri telefonun içeriğine önemli ölçüde erişim sağlar."

TikTok, Kanada hükümetinin uygulama ile ilgili endişeleri tartışmak için kendilerine ulaşmadığını iddia ediyor.

Aralık ayında, ABD Temsilciler Meclisi TikTok'un herhangi bir hükümet cihazında kullanılmasını yasakladı. Ancak, bazı Kongre üyeleri TikTok'un hala ayrı yönetilen hesaplarına sahip olabileceğini düşünüyorlar. Birçok eyalet hükümeti, Teksas, Georgia, Maryland ve Güney Carolina gibi, benzer kısıtlamalar getirdi. Bu yasaklar, devlet tarafından finanse edilen üniversite kampüslerine de damlamış durumda. Örneğin, Teksas Üniversitesi, Auburn Üniversitesi ve Oklahoma Üniversitesi gibi okullar, kampüs Wi-Fi veya okula ait cihazlarda TikTok kullanımını yasakladı.

Bu hükümet organları, Çinli teknoloji devi ByteDance'in sahibi olduğu TikTok'un Çin hükümeti tarafından siyasi yetkililerden hassas bilgiler toplamak için kullanılabileceğinden endişe duyuyorlar. TikTok, Amerikalı tüketicilere verilerinin ABD'de saklandığına dair defalarca güvence vermesine rağmen, geçen yıl yapılan bir soruşturma, Çin'deki mühendislerin Ocak 2022 gibi yakın bir tarihte Amerikan TikTok verilerine erişebildiğini ortaya koydu. TikTok daha sonra ABD kullanıcılarının verilerini Amerika Birleşik Devletleri'nde depolanan Oracle sunucularına taşıyacağını söyledi. ByteDance tarafından doğrulanan bir başka araştırma, küçük bir mühendis grubunun iki ABD'li gazetecinin verilerine uygunsuz bir şekilde eriştiğini tespit etti; bu gazetecilerin konum verilerini, bu muhabirlere bilgi sızdırmış olabilecek herhangi bir ByteDance çalışanıyla yollarının kesişip kesişmediğini belirlemek için kullanmayı planladıklarını gösterdi.
Yazar hakkında
Naz
Blog yazar manga okur.

Gerçek bir wmlojist

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,0
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,2
Toplam
361,2

Makale bilgisi

Yazar
Naz yazıyor
Görüntüleme
2793
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
925,467
Mesajlar
1,625,609
Üyeler
689,636
Son üye
The Quest for the Boxing Overdrive

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
76, 722
Seriler
142
Görüntüleme
1,924,611
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 2. WMloji
  CreabyGA
 3. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi
 4. turgutmedya
  Acemi Üye
 5. sadas12
  Acemi Üye