Roblox, üretken AI (yapay zeka) araçlarıyla oyun oluşturmada yeni kapılar açacak

Roblox şirketi, geliştiricilerin oyunları ve öğeleri oluşturmayı kolaylaştırmak için Roblox için deneyimler oluşturmasına yardımcı olacak verimli yapay zeka (AI) araçları üzerinde çalışıyor. Roblox CTO'su Daniel Sturman'ın bir blog gönderisine göre, araçların ilk iki testi önümüzdeki haftalarda mevcut olacak. "Metin göstergelerinden üretici yapay zeka malzemeleri" oluşturmak için bir araç ve üretken yapay zekanın kodunu tamamlaması için bir araç olacaklar.

Aşağıdaki kısa video sayesinde bu araçların nasıl çalışacağına dair fikir edinebilirsiniz. Bir örnekte, birisi bir araba için çeşitli malzeme açıklamaları yazıyor ve bu modeller hemen geçerli oluyor. Diğerlerinde, oyun dünyasında araba ışıklarını yakmak ve yağmur yağmak gibi şeyler için otomatik tamamlama kodunun nasıl çalıştığını görebilirsiniz.Üretken yapay zeka araçlarının eklenmesi Roblox için mantıklı görünüyor. Roblox ile ilgili en önemli şeylerden biri, yeni başlayanların bile kullanabileceği sağlam bir geliştirme platformu sunması ve güçlü yapay zeka araçlarının, oyun geliştirmenin belirli alanlarını geliştiriciler için daha da erişilebilir hale getirebilmesidir. Roblox araçları daha erişilebilir hale geldikçe, başarılı oyunlar oluşturmak için daha fazla insan platformu kullanabilecek. Bu, 'nin platformun para birimi Robux olan Roblox'tan para kazanması için daha fazla fırsat yaratır.

Sturman'a göre, bazı Roblox geliştiricileri zaten üretken yapay zeka araçları kullanıyor. "Ancak, bu kullanıma hazır AI sistemleri platformumuza entegre değildir ve genellikle bir geliştirici tarafından ciddi bir takip gerektiren" Roblox'a hazır "sonuçlar üretmez" diye yazdı. Bununla birlikte, Roblox şirketi The Verge'e, şirketin üçüncü taraf AI oluşturma hizmetlerini kendi araçlarına bağlaması için bir yol oluşturmayı planladığını, ancak bunun için henüz bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi.

Şirket ayrıca, Roblox'un çocuklar arasındaki popülaritesi göz önüne alındığında özellikle önemli olan ölçülülük unsurunu da dikkate alıyor. Sturman, "Roblox'u kesinlikle güvenli ve medeni tutmamız gerekiyor," dedi. diyor. "Bu, her tür oluşturma için hızlı ve ölçeklenebilir bir denetim hattı oluşturmamız gerektiği anlamına geliyor."

Sturman, yapay zekanın yaratılmasını teşvik eden bir ekonomik sisteme ihtiyacı olduğunu söylediğinden, Roblox, yapay zeka araçlarının insanlardan işleri almasına yönelik potansiyel eleştirilerin de farkında görünüyor. Sturman, "Roblox, güçlü bir pazara ve yaratıcı bir destek ekonomisine sahip bir platform olarak öne çıkıyor ve bunu acemi kullanıcı oluşturucuları ve AI algoritma geliştiricilerini destekleyecek şekilde genişletmemiz gerekiyor" dedi. Sturman, bunu nasıl başaracaklarını tam olarak belirtmedi.

Üretken yapay zekanın oyun oluşturma üzerindeki kesin etkisi belirsizliğini koruyor. GamesIndustry.biz, geliştiricilere bu konuda ne düşündüklerini soran bir makale yayınladı. Roblox'un üretken AI desteği, teknoloji için büyük bir zaman olabilir, ancak araçları henüz çıkmadığından, ne kadar yararlı olacaklarını bekleyip görmemiz gerekecek.