Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) çöküşünden kaynaklanan sonuçlar, Roku, Roblox, Quotient gibi halka açık şirketler de dahil olmak üzere birçok start-up ve büyük şirketi etkiliyor. Variety'nin ilk bildirdiği gibi, Roku bir dosyada, 10 Mart 2023 tarihi itibarıyla nakit ve nakit eşdeğerlerinin yaklaşık %26'sını temsil eden SVB'de yaklaşık 487 milyon doları bulunduğunu belirtti. Geriye kalan 1.4 milyar dolarlık bakiyesi diğer büyük finansal kuruluşlar arasında dağıtılmıştır.

"Şirket, şu anda SVB'deki mevduatlarını ne ölçüde kurtarabileceğini bilmiyor," diye belirten Roku'nun dosyasında şöyle denildi: "SVB'nin kapanmasına rağmen, Şirket mevcut nakit ve nakit eşdeğerleri bakiyesinin ve operasyonlardan elde edilen nakit akışının bilinen sözleşmeli yükümlülükler için gelecek on iki ay ve sonrasında yeterli olacağına inanıyor."

Roku, Wall St. beklentileri olan 801,69 milyon dolara karşı 867,1 milyon dolarlık gelirle dördüncü çeyrek kazancının üstesinden gelmişti ve dördüncü çeyrek kaybı hisse başına 1,72 dolarlık beklentinin altında 1,70 dolar olarak gerçekleşti. Ancak, şirketin 2023 Q1 rehberliği hala dikkatliydi ve güncel makroekonomik çevreyi işaret ediyordu. Hisse senetleri sonrası saatlerde %3'ten fazla düştü. Dün Roku, Best Buy ile bir iş ortaklığı ve reklam işini duyurdu.

Bu arada, oyun platformu Roblox, Şubat 28, 2023 tarihi itibarıyla yaklaşık 3 milyar dolarlık nakit ve menkul kıymet bakiyesinin %5'inin SVB'de tutulduğunu belirten bir dosyada açıklama yaptı.

"Bu nedenle, sonuç ne olursa olsun ve ne zaman olursa olsun, bu durum şirketin günlük işlemleri üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır," diye yatırımcılara güvence veren Roblox, şirketin platformunun ekonomik endişelere rağmen büyümeye devam edebilme yeteneğini vurgulayan Jefferies analisti Andrew Uerkwitz tarafından kısa süre önce tut'dan sat'a yükseltildi.

Bu güncellemeler, başarısız olan bankanın daha büyük teknoloji endüstrisiyle ne kadar yakından bağlantısını ve kapanışının marka adı şirketler üzerindeki olası etkilerini gösteren daha ileri bir işaret.

Roku ve Robox'a ek olarak, Omnichannel dijital pazarlama firması ve Coupons.com sahibi Quotient da, SVB'nin İngiltere merkezli bir yan kuruluşu olan Silicon Valley Bank UK Limited'de 400.000 dolar tuttuğunu belirterek daha küçük bir etki olduğunu açıkladı.

Aralık 31, 2022 tarihi itibarıyla SVB'de Rocket Lab USA'nın toplam nakitlerinin 38 milyon doları veya toplam nakitlerinin %7.9'u olduğunu belirten uzay şirketi Rocket Lab USA da bu durumdan etkilendi.

Vimeo, SVB'de toplam bakiyesi 250.000 dolardan az olan hesapları tuttuğunu belirterek FDIC tarafından sigortalı olduğunu açıkladı. "Şirketin SVB'de herhangi bir likidite endişesi ile karşı karşıya kalması gerektiğine inanmıyoruz. Şirketin toplam nakitlerinin %25'inden fazlasını tutan hiçbir bankası olmayan iyi yapılandırılmış ve çeşitlendirilmiş bir bankacılık ortağı grubu var," diye belirtildi.

Diğer şirketler de sosyal medyada paylaşım yaparak ve açıklamalar yaparak yatırımcılarına maruz kalmadıklarını açıkladılar. Örneğin, SoFi, Twitter'da ve bir dosyada, hiçbir varlığı SVB'de bulunmadığını ve şirkete sağlanan "çok küçük bir kredi tesisinin" 40 milyon dolardan az olduğunu ve "FDIC'nin Silicon Valley Bank'ın teslim almasından etkilenmediği" belirtildi. Bu açıklama felaketten kaçınmak için yapıldı.

FuboTV gibi bir yayın platformu da yatırımcıları bilgilendirmek için bir dosya sundu ve SVB'de herhangi bir mevduat veya yatırımının olmadığını belirtti.

SVB, regülatörler tarafından Cuma günü kapatıldı ve Pazartesi günü FDIC tarafından yeniden açılacak. Sigortalı mevduat sahiplerinin tamamı Pazartesi sabahından geç olmamak üzere sigortalı mevduatlara tam erişime sahip olacaklarını söyledi. Mevduatlar depozito başına 250.000 dolara kadar sigortalıdır.

Yazar hakkında
Naz
Blog yazar manga okur.

Gerçek bir wmlojist

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Çevrimiçi Yöneticiler

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,372
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,661
Toplam
361,1,033

Makale bilgisi

Yazar
Naz yazıyor
Görüntüleme
2808
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
942,432
Mesajlar
1,622,576
Üyeler
812,947
Son üye
Sörfçü

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
76, 891
Seriler
142
Görüntüleme
1,926,216
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. sadas12
  Acemi Üye
 2. WMloji
  CreabyGA
 3. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 4. turgutmedya
  Acemi Üye
 5. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi