Snapchat'in aylık 750 milyondan fazla aktif kullanıcısı var

Snapchat, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Snapchat, aylık aktif kullanıcı sayısının 750 milyonu geçtiğini açıkladı. Bu, son bir yılda Snapchat’in kullanıcı sayısının yüzde 18 oranında artmasına işaret ediyor.

Şirketten verilen bilgiye göre, son zamanlarda uygulamayı her gün ziyaret eden kullanıcı sayısı ise 375 milyona ulaştı. Bu, Snapchat’in aylık kullanıcı sayısının yüzde 50’sinden fazlasının uygulamayı her gün ziyaret etmesi anlamına geliyor.

Snapchat'in büyüme hızı, özellikle son birkaç yılda hızlandı. Şirket, özellikle Z kuşağı ve Alpha kuşağı nüfusları arasında popülerliğini arttırmak ve kullanıcılarının daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için çeşitli yeni özellikler ve çözümler sunuyor.

Bu rakamlar, Facebook'un aylık 2,96 milyar kullanıcı ve günlük 2 milyar kullanıcı erişimiyle karşılaştırıldığında küçük. Ancak Snap cephesi, uygulamanın kullanıcı büyüme eğiliminin devam etmesini bekliyor. Şirkete göre, uygulama önümüzdeki iki ila üç yıl içinde 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşabilir.

Toplam rakamlara biraz daha yakından baktığımızda, uygulamanın 150 milyonluk kullanıcı tabanının Kuzey Amerika'da olduğunu görebiliriz. Bu da Snap'in kurulduğu ülkenin ötesine geçme konusunda iyi bir iş çıkardığını gösteriyor. Şirketin CEO'su Evan Spiegel'e göre, uygulama 20'den fazla ülkede 13 ila 34 yaş arasındaki kullanıcıların dörtte üçünden fazlasına ulaşıyor ve kullanıcılar her gün 5 milyardan fazla anlık görüntü paylaşıyor.

Snapchat'in abonelik hizmetinin 2,5 milyondan fazla abonesi var

Yaklaşık yedi ay önce kullanıma sunulan Snapchat+ abonelik hizmetinin 2,5 milyondan fazla üyesi bulunuyor. Paylaşılan bilgiler arasında ayrıca Snap Map'in aylık 300 milyondan fazla kullanıcısı olduğu da yer alıyor.

Bunların hepsi, zor geçen bir 2022'den sonra Snap için olumlu işaretler. Şirketin hisseleri 2021 sonu ile 2022 arasında %80'den fazla değer kaybetti. Bu arada 1.300 çalışanını işten çıkaran şirket, Pixy isimli selfie drone projesini askıya aldı.