Square Enix'in başkanı ve temsilcisi olan Yosuke Matsuda, 10 yıllık görev süresinin ardından görevinden ayrılıyor.

Resmi duyuru, organizasyonel bir yeniden yapılanmanın parçası olarak 2020 yılında Square'e katılan bir şirket direktörü olan Takahashi Kiryu'nun görevi devralacağını belirtiyor. Önerilen değişiklik, Haziran ayında yapılacak olan 43. Yıllık Genel Kurul Toplantısı'nda onay için oylanacak. Square Enix'in değişiklik için gerekçesi şöyle:

Eğlence endüstrisini çevreleyen hızlı iş ortamı değişikliği altında, önerilen değişikliğin amacı, sürekli evrim halindeki teknolojik yenilikleri benimseyerek ve Şirket'in grubunun yaratıcılığını en üst düzeye çıkararak müşterilerine dünya çapında daha büyük bir eğlence sunmak için yönetim ekibini yeniden şekillendirmektir.

Matsuda, 2013 yılında büyük bir yeniden yapılanmanın bir parçası olarak Yoichi Wada'nın yerine başkan oldu. Onun yönetimindeki süre, biraz inişli çıkışlı bir yolculuk olarak görülebilir. Square Enix'in bayrak gemisi serisi Final Fantasy'de yenilik yapmak için çabaladı ve Final Fantasy VII gibi Square'in geri kataloğundan popüler oyunların yeniden yapımını ve yeniden yayınlanmasına bağlılığını dile getirdi. MMO Final Fantasy XIV de onun gözetimi altında küresel bir fenomen haline geldi, ancak şirket olarak franchise dışında büyük bir başarı elde etme konusunda büyük ölçüde zorlandı. Son yıllarda, Marvel’s Avengers ve Babylon’s Fall gibi yüksek profilli Square Enix yayınlanmış oyunları hayal kırıklığı yaratan bir şekilde piyasaya sürüldü, ilki bu yıl geliştirilmeyi durdurdu ve ikincisi bu hafta kapatıldı.

Belki de en kötü ünü, Matsuda'nın Square'in Kuzey Amerika üçüncü taraf yayıncıları olan Crystal Dynamics ve Eidos Montreal ile olan çalkantılı ilişkilerinin ön saflarında olmasıydı. Bu stüdyoların Tomb Raider yeniden başlatma üçlemesi, Deus Ex ve Marvel'in Guardians of the Galaxy gibi oyunları genellikle ticari hayal kırıklığı olarak değerlendirildi. Bu durum, Square Enix'in bu stüdyoları ve fikri mülkiyetlerini Embracer Group'a satmasıyla geçen Mayıs ayında doruğa çıktı.

Son zamanlarda, Matsuda aynı zamanda NFT'ler ve blockchain oyunları için açık bir savunucu oldu. Ocak ayında, şirketin yaklaşan girişimlerini detaylandıran bir mektup yayınladı ve bunların arasında blockchain teknolojisini kullanarak oyunlar yapmak da yer aldı.