Haberler Tesla Yatırımcı Günü Özet: Elon Musk ve Yöneticileri Tarafından Açıklananlar ve Atlananlar

Topluluğumuza hoş geldiniz
Türkiyenin yeni nesil platformuna katılmanız sadece 30 saniyeninizi alır.
Üye ol
Tesla CEO'su Elon Musk ve diğer yöneticilerin, dört saatlik Tesla Yatırımcı Günü'nde vermeye çalıştığı büyük mesaj, şirketin fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye doğru küresel bir geçişin öncüsü olacağı yönündeydi. Ancak piyasa kapanışından sonra aktif olan yatırımcılar, belki de büyük bir ürün duyurusunun eksikliği, sözde üçüncü ana planı olan Master Plan 3'teki sonraki adımlara ilişkin belirli ayrıntıların yokluğu veya Musk'ın "daha fazla bir şey" olarak nitelendirdiği sürpriz bir açıklamanın olmaması nedeniyle etkilenmemiş görünüyorlardı.

Tesla'nın hisse senetleri, işlem saatleri dışındaki işlemlerde %5,66 düştü.

Etkinliğin büyük bir kısmı, gelecekteki iş faaliyetlerinin tahminlerinden ziyade bir tarih dersi gibiydi - ancak tabii ki, her şeyin geleceğe yönelik olduğu anlayışı vardı. Etkinliğin büyük bölümleri, operasyonel verimliliklere ve şirketin neredeyse her seviyesinde maliyetleri düşürme çabalarına adanmıştı (ki genellikle yatırımcıların hoşuna gider).

Belki de en ilginç kısım, söylenmeyenlerdi. Musk ve olağanüstü uzun bir departman lideri kadrosu, Tesla'nın yeni nesil elektrikli aracı ve Meksika'daki yaklaşan fabrikası hakkında yeni ayrıntılar paylaşmadılar ve 15.000 dolarlık seçeneği satın alanlar için şu anda geri çağırma nedeniyle mevcut olmayan Tam Otonom Sürüş yazılımı ile ilgili sorunlara da değinmediler.

Yine de, etkinlikten bazı haberler ve görüşler vardı. İşte büyük şeyleri vurgulayan bir özet:

2030 yılına kadar yıllık 20 milyon elektrikli araç (EV) hedefi.​

future-lineup.jpg

Bu, Tesla için yeni bir hedef değil. Ancak üretim ve hammadde, tasarım, şarj ve piller gibi her şey hakkında konuşmak için sahneye çıkan bir dizi yönetici, bu hedefe nasıl ulaşacaklarını kanıtlamak için gerçekten çaba gösterdi.

Yukarıdaki slayt, mevcut portföyü gösteriyor: Model S, Model X, Model Y ve Model 3, Tesla Semi ve Cybertruck, ayrıca iki örtülü araç.

Bir gerçeklik kontrolü için yılda 20 milyon araç sayısına bir göz atmakta fayda var. Tesla, 2022'de 1.369.611 araç üretti ve 1.313.851 araç teslim etti. Küresel satış lideri Toyota ise geçen yıl 10,5 milyon araç sattı.

Bu, matematiği takip ederseniz, Tesla'nın üretimini (ve satışlarını aklınızda bulundurun) 2022'den yaklaşık 15 kat artırması gerektiği anlamına gelir.

Peki, Tesla bunu nasıl başaracak? Musk, bunun bir talep sorunu olmadığını (daha önce tekrar tekrar kullandığı bir ifade) belirtti. Zor olan şey, bunları inşa etmektir, dedi. Tesla'nın cevapları, dikey entegrasyon, mevcut fabrikaları ölçeklendirme ve yeni fabrikalar inşa etme, üretim sürecini daha verimli hale getirme ve birkaç yeni model eklemek. (Ancak, ilginç bir şekilde, çok fazla değil; Musk, belki toplamda 10 model olduğunu söyledi).

Dikey entegrasyon ve maliyetleri azaltma​

Tesla, dikey entegrasyon konusundaki sürekli çabalarıyla ünlüdür. Örneğin, kendi koltuklarını üreten son dönemdeki tek otomobil şirketidir.

Bu mesaj, yatırımcı etkinliğinde de devam etti ve yöneticiler, dikey entegrasyon hedefinin farklı parçalarını tartıştılar. Tesla, şimdiden içeride ürettiği birçok şeyi, kendi çipini üretmek dahil, dile getirdi. Ancak şirket, dikey entegrasyon sınırlarını genişletmeye devam etti, hatta iç işlemler için kullandığı yazılıma kadar indi. Yöneticiler, son zamanlarda, kendi özel amaçlı mikro işlemcisini geliştirerek yüksek güçlü elektronikler için harici bir yazılımı kullanmayı bıraktıklarını ve maliyetleri yarı yarıya azaltacaklarını söylediler.

Tesla için dikey entegrasyon, maliyet düşüşlerine eşittir. Ve bu, daha büyük bir misyonu gerçekleştirmenin büyük amaçlarından biridir.

Corpus Christi'de lityum Tesisi​

tesla-lithium.jpg

Tesla, dikey entegrasyon çabalarını bile pil hücrelerinde kullandığı malzemelere kadar genişletti.

Etkinlik sırasında, güç aktarma organı ve enerji mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Drew Baglino, Tesla'nın Corpus Christi, Teksas'ta yeni bir lityum rafinerisi için resmen temel attığını doğruladı.

Sunum sırasında, Tesla yıllık 50 gigavatsaat kapasiteli bir lityum rafinerisinin renderını gösterdi. Şirketin hız ve ölçekle ilgili mesajı, rafineri projesiyle de devam etti, çünkü Baglino, 2023 yılının sonuna kadar işletmeye alınması için çalıştıklarını belirtti.

Baglino şöyle dedi: "Bu, temel atma işlemini yaklaşık 10 ay içinde gerçekleştirmek ve 12 ay içinde gerçek üretime başlamak için çalıştığımız bir şeyin iyi bir örneğidir. Bu hedefimiz."

Musk, soru-cevap oturumunda daha sonra, lityum rafinerisinin yanında bir katot işleme tesisi inşa edileceğini belirtti. Ayrıca, şirketin lityum madenciliğini başkalarının yapmasını tercih edeceğini de belirtti.

Musk şöyle dedi: "Bunu istediğimiz için değil, yapmak zorunda olduğumuz için yapıyoruz."

Meksika Fabrikası​

gigafactory-mexico.jpg

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador teknik olarak Salı günü haberi duyurdu, ancak Musk, bir render dışında yeni ayrıntı paylaşmadan açıklamayı yineledi.

Musk şöyle dedi: "Heyecan verici bir şekilde duyurmak istiyoruz ki, bir sonraki Tesla gigafabrikası, Monterrey yakınlarındaki Meksika'da olacak. Vurgulamak istiyoruz ki, Kaliforniya, Nevada, burada Teksas'ta, Şanghay'daki mevcut tüm fabrikalarımızda üretimi genişletmeye devam edeceğiz, bu yüzden tüm fabrikaların üretim çıktısını artırmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle, Giga Meksika, diğer fabrikaların üretimine ek bir katkı sağlayacaktır."

Next-gen(Gelecek Nesil) Araçlar

next-generation-vehicle.jpg

Yukarıda belirtildiği gibi, Tesla sunum sırasında iki örtülü araç gösterdi ve tamamen farklı bir platform tasarımı üzerinde sonraki nesil araçlarını nasıl inşa edeceğini ima etti. Bu tasarımın büyük bir kısmı, daha hızlı ve daha ucuz ölçeklenebilmesi için otomasyona dayanan bir şekilde inşa etmektir.

Baglino şöyle dedi: "Tüm araba parçalarını bağımsız olarak inşa ettiğimiz, sadece ihtiyacımız olanları boyadığımız ve ardından araba parçalarını sadece bir kez ve yalnızca bir kez birleştirdiğimiz bir şeye benzeyecek. Onları nereye koymaları gerekiyorsa oraya koyuyoruz."

Baglino, bu durumun, ağır nesneleri merkezi bir yapıya taşımak yerine daha fazla insan ve robotun arabanın ayrı parçaları üzerinde çalışması anlamına geleceğini belirtti. Fabrika zemininde bu nasıl görüneceği, ön, arka ve koltuklu zemin gibi alt montajların ayrı ayrı monte edilmesidir ve ardından son montajda bir araya getirilir.

"Size gösterdiğimiz büyüklükte elektrikli araçların benimsenmesini artırmak için, kısıtlamaları çözümün bir parçası haline getirmemiz gerekiyor," dedi. "Bu, ayak izinde %40'tan fazla bir azalmaya yol açar, bu da fabrikaları daha hızlı, daha az sermaye yatırımı ve birim dolar başına daha fazla üretim ile inşa edebileceğimiz anlamına gelir."

Teorik olarak bu iyi görünebilir, ancak fabrikalar tehlikeli yerlerdir ve daha fazla insan yakın mesafede çalıştığında yaralanmalar meydana gelebilir.

Baglino, Musk veya tasarım başkanı Franz von Holzhausen sonraki nesil araçlarla ilgili ek ayrıntılar vermedi. Tek ipucu: Bu sonraki nesil tasarımın, Baglino'ya göre Cybertruck'ta da kullanılabileceği.

Nadir Toprak Elementleri (NTE).​

rare-earths.jpg

Tesla'nın sonraki nesil tasarımının bir parçası olarak, şirket nadir toprak elementleri kullanımını nihayetinde ortadan kaldıracağı için daha ölçeklenebilir olacak yeni bir sürücü ünitesi geliştiriyor.

"Gelecekteki sürücü birimimizi, hiçbir nadir toprak elementi kullanmamak için kalıcı mıknatıs motoru kullanacak şekilde tasarladık," dedi güç aktarma organı mühendisliği başkan yardımcısı Colin Campbell ve yeni sürücü ünitesi maliyetinin 1.000 dolara düşürüldüğünü belirtti. Bu tasarruflar teorik olarak tüketicilere aktarılabilir ve daha erişilebilir ve uygun fiyatlı bir elektrikli araç elde etmek için kullanılabilir.

Tesla, yeni güç aktarma organının aracın performansı veya verimliliğini etkilemeden %75 daha az silikon karbürü kullanacağını söyledi. Campbell'a göre, yeni güç aktarma organı aynı zamanda herhangi bir pil kimyasıyla uyumlu olacak, bu da Tesla'ya pil kaynaklama konusunda daha fazla esneklik kazandıracak. Son olarak, Tesla'nın yeni güç aktarma organı fabrikası, Campbell'ın belirttiği gibi, Austin'deki mevcut fabrikadan %50 daha küçük, bu da elektrikli araç üretiminin daha hızlı ölçeklendirilmesi anlamına geliyor.

Isı Pompaları​

Tesla'nın Üçüncü Ana Planı'nın üçüncü bölümü, ev, işyeri ve endüstriyel ısıtmanın ısı pompalarına geçirilmesidir. Sunumun bu bölümünün çoğu, geleneksel ısıtma sistemlerinin olumsuz etkileri ve ısı pompalarının nasıl yardımcı olabileceğine dair bir İklim Teknolojisi 101 idi. Musk, Tesla'nın bu sorunu çözmek için evler için ısı pompaları yapmayı düşünebileceğini söyledi.

Tesla zaten arabaları için ısı pompaları üretiyor, bu nedenle evlere genişlemek çok uzak bir ihtimal değil. Ancak, gaz veya petrol sobanız varsa, Tesla'nın onu değiştirmesini beklemek zorunda değilsiniz. Sealed ve BlocPower gibi birçok başka şirket zaten bunu yapıyor.

Şarj Ve Enerji Depolama​

Screen-Shot-2023-03-02-at-12.00.22-pm.png

Tesla, EV şarj ve enerji depolama işlerinin geleceği hakkında bazı duyurular ve ipuçları ekledi. En somut olanı, otomobil üreticisi Tesla'nın şarj istasyonlarına dahil etmek için geliştirdiği Magic Dock'u tanıtmasıydı, bu sayede Tesla olmayan araçların da şarj istasyonlarını kullanabilmesi mümkün olacak. Bu teknolojinin kullanıma sunulması, Tesla'nın milyarlarca dolarlık federal teşviklere erişmesine olanak tanıyacak.

Tesla ayrıca, Tesla Electric'e Temmuz ayında 30 dolarlık "sınırsız gece boyu ev şarjı" planı ekleyeceğini söyledi. Davetliye özel bir elektrik planı olan Tesla Electric, perakende seçeneğinin bulunduğu Teksas'ın bazı bölgelerinde Powerwall sahiplerine özel olarak sunulmaktadır. Tesla, elektrik planını Tesla sigortası yaklaşımıyla "piyasa" genişletmeyi hedeflediğini belirtti. Şirket herhangi bir belirli tarih vermedi.

Daha sonra, otomobil üreticisi 2023'te yeni enerji depolama ürünlerini piyasaya süreceğini duyurdu. Yatırımcılara gösterilen bir grafik, yeni megapack ve powerwall tasarımlarını da gösteriyordu, ancak bunlar da örtülüydü. Bununla ilgili olarak Tesla'nın kendi belirlediği tarihleri kaçırma geçmişi olduğu da unutulmamalı.

Robot​

Screen-Shot-2023-03-02-at-11.47.40-!! KÜFÜR İÇEREN KELİME!!.png

Tesla, insan benzeri robotu Optimus hakkında biraz daha bilgi vererek, iki robotun yavaşça başka bir robot inşa ettiği bir video yayınladı - bu, Tesla'nın AI Günü'nde Ekim ayında gösterdiği prototipten önemli bir adım ileriye atıldı.

Musk, alışıldığı gibi, Optimus'un otomotiv kısmından önemli ölçüde daha değerli olacağını belirtti. Optimus, Tesla'nın Otomatik Pilot ve FSD sistemlerini eğiten aynı AI tarafından eğitiliyor ve Musk, Optimus için kullanılan donanımın bile çoğunun Tesla'nın araçlarından alındığını detaylandırdı.

"Musk, Optimus için Tesla’nın araçlarından alınan birçok donanımı kullanarak, Optimus’un eğitimi Tesla’nın Autopilot ve FSD'sinin eğitiminde kullanılan aynı yapay zeka ile eğitildiğini belirtti. Musk, “Optimus'taki aktüatörlerin tamamı özel olarak tasarlanmış Tesla aktüatörleridir. Elektrik motorunu veya dişli kutusunu, güç elektroniğini, açıkçası pil paketini ve Optimus'a dahil olan her şeyi tasarladık. Model S Plaid'deki devrim niteliğindeki elektrik motorlarını tasarlayan aynı ekip, robotun aktüatörlerini tasarladı." dedi."

Musk, Optimus'un gerçek bir humanoid robot ürününü ölçeklendirilebilir bir şekilde piyasaya sürmek için gereken araçlara sahip olduklarını belirtti. Şimdi sadece zamanlama ve insan/humanoid robot oranının ne olacağı sorusu var. Musk, robotların evlerde, endüstriyel kullanım durumlarında ve daha birçok yerde kullanılabileceğini belirttiği için insan/humanoid robot oranının 1'e 1'den daha büyük olacağını düşünüyor.

Tesla'nın Dünya için sürdürülebilir bir enerji geleceği odaklı olan "Master Plan Part 3" (Üçüncü Ana Planı) içinde robotun nasıl yer aldığı tam olarak net değildir.

Yazar hakkında
Naz
Blog yazar manga okur.

Gerçek bir wmlojist

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Çevrimiçi Yöneticiler

Online istatistikleri

Çevrimiçi üyeler
127,263
Çevrimiçi ziyaretçiler
234,631
Toplam
361,894

Makale bilgisi

Yazar
Naz yazıyor
Görüntüleme
2793
Son Güncelleme

Bu makaleyi paylaş

 • Blogta Neler Oluyor
 • Forumda Neler Oluyor
 • Sitede Neler Oluyor

Forum istatistikleri

Konular
925,487
Mesajlar
1,625,628
Üyeler
683,524
Son üye
Miracle Demon - 3rd Strike

Blog istatistikleri

Kategoriler
76
Makaleler
766,290
Seriler
142
Görüntüleme
1,923,281
Yorumlar
587,211
Değerlendirmeler
120,147
İncelemeler
30,128

Reklamverenlerimiz

 1. WMloji
  CreabyGA
 2. Tired Tapir
  İçerik Üreticisi
 3. The Burrak
  İçerik Uzmanı
 4. sadas12
  Acemi Üye
 5. turgutmedya
  Acemi Üye