MediaTek, orta segment telefonlar için yeni bir işlemciyi duyurdu: Dimensity 7200. Bu yeni işlemci, üst seviye Dimensity 9200 işlemcisinin öne çıkan özelliklerini içeriyor. Çok yakın gelecekte orta segment Android telefonlarda fazlasıyla göreceğimiz bu yeni çipli cihazlar, kullanıcıların daha iyi performans ve daha çok özellik için özellikler sunacak.

Dimensity 7200, çoklu kamera desteği, 5G desteği ve daha iyi grafik performansı gibi özellikleri içeriyor. Ayrıca, çoklu ekran desteği, daha iyi pil ömrü ve daha yüksek çözünürlükte görüntüler sunuyor.

MediaTek, bu yeni işlemciyi orta segment telefonlar için geliştirdi ve kullanıcıların daha iyi performans ve daha çok özellik için özellikler sunacak. MediaTek, bu yeni işlemciyi kullanarak orta segment telefonlarının daha iyi ve daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacak.

MediaTek, Dimensity 7200'ü üretmek için çip üretim uzmanları TSMC ile işbirliği yaptı ve 4nm mimarisini kullandı. Bunun Dimensity 9200'ü tasarlamak için kullanılan ikinci nesil mimariyle aynı olduğu belirtiliyor. 9200'ün bilinen performans ve verimlilik iyileştirmelerinin birçoğu burada da mevcuttur.

Dimensity 7200; 2.8 GHz hızında 2 adet ARM Cortex-A715 çekirdeği, 6 adet ARM Cortex-A510 çekirdeği barındırıyor ve Dimensity 9200'de de kullanılan MediaTek yapay zeka işlem birimini (APU) barındırıyor. Grafik yönetimi, Mali G610 grafik işleme birimi (GPU) tarafından gerçekleştiriliyor. MediaTek'in tescilli Imagiq 765 görüntü sinyali işlemcisi (ISP) kamera ünitesine güç sağlıyor. Son olarak, MediaTek'in Dimensity 9000'den sonraki üst düzey yongalarının temel bir özelliği olan HyperEngine 5.0, oyun oynarken gecikmeyi azaltmak, CPU ve GPU yanıt verme hızını iyileştirmek ve güç verimliliğini artırmak için perde arkasında çalışır.

MediaTek Dimensity 7200’in kamera için sunduğu destekler

Yeni çip, 200 milyon piksele kadar çözünürlüğe sahip kameraları ve iki kameranın aynı anda çalışmasına izin veren ikili çekim gibi özellikleri destekliyor. Portre modunda düşük ışık gürültüsü azaltma, yapay zeka tabanlı görüntü geliştirme ve güzellik ayarları da desteklenir. Ekran tarafında, Dimensity 7200, HDR10+, Dolby HDR, 144Hz'e kadar yenileme hızı desteği ve full HD+'ye kadar çözünürlükleri sıkıştırabilir. Çip, 6 GHz'in altındaki 5G ağlarına bağlanabilir. Ayrıca Wi-Fi 6E ile Bluetooth 5.3'ü destekler. MediaTek'in Dimensity işlemcileri, Asus'un en yeni ROG oyun telefonundan OnePlus'ın uygun fiyatlı Nord telefonlarına kadar uzanıyor. Ek olarak şirket, çipleri etkileyici sonuçlarla belirli modellere uyarlamak için Oppo gibi üreticilerle yakın işbirliği içinde çalışıyor. Dimensity 7200 de benzer durumlarda kullanılabilir.

MediaTek, çipin üretim sürecine girdiğini ve dağıtıma hazır olduğunu kaydetti. Bu durumda Mart 2023 sonuna kadar Dimensity 7200 işlemcili ilk akıllı telefonları görebiliriz gibi görünüyor.