Daha fazla uyumak 2023 yılının öncelikli kararlarından biri olabilir, ancak iyi bir gece uykusu elde etmek düşündüğünüzden biraz daha zor olabilir. Yoğun programlar, sık stres ve kötü uyku ortamları uyku sorunlarının suçluları olabilir. Ayrıca, kötü uyku yaygın bir sorundur. Amerikan Uyku Derneği'ne göre, 50 ila 70 milyon ABD yetişkininin bir uyku bozukluğu vardır.

Ayrıca, Twitter'da "doomscroll" yaparken telefonunuzu bükerek boynunuzu bütün gün geçirmek genel konfor seviyeniz (ve zihinsel sağlığınız) üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Günün sonunda, "teknoloji boyun"unu hafifletmek için güzel ve rahat bir yastığa ihtiyacınız var. Yastıklarınız rahatlığınızı artırmıyorsa veya iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olmuyorsa, değiştirilme vakti gelmiştir.

Bazı yastıklar, alerji yapmayan malzemeler, nem tutmayan kumaşlar ve baş, boyun ve omuz desteği için bellek köpüğü teknolojileri gibi pek de temel olmayan özelliklere sahiptir. (Tek bir seçenek olarak basit bir tüy yastık veya kuştüyü yastık günleri geride kaldı - ve bu iyi bir şey.) Ancak bu kadar çok seçenek arasında doğru uyumu bulmak zor olabilir. Bir yastık satın almadan önce, dikkate almanız gereken birkaç şey var.

Yatak Boyutu​

66f6d8d0-0178-47f7-9aff-c1ff59ac5e9f_nuzzie-size-guide-no-title.png
Twin, tam, queen veya king boyutunda bir yatak düzeniniz olsun, bir yastığın yatağınızın boyutuna uygun olmasını sağlayın. Yastığın çarşaf yığınında kaybolmasını veya çok fazla yer kaplamasını istemezsiniz. Çoğu yastık birden fazla boyutta gelir, bu nedenle karar vermeden önce önce boyut uyumluluğunu kontrol edin.

Uyku Pozisyonu​

cindiafoto2_The-young-lovely-couple-lying-in-a-beda.jpg
Sırt üstü, yan veya karın üstü uyuyan biri misiniz? Yastık ararken uyku stilinizi aklınızda tutun. Bazı yastıklar sertlik konusunda farklılık gösterir, bu nedenle dinlenirken rahat ve ağrısız olmanız önemlidir.

Vücut Desteği​

Baş, boyun, omuz veya sırt ağrınız varsa, yeterli destek sağlayacak ve basıncı hafifletecek bir yastık seçmek isteyeceksiniz. Çok yumuşak olan yastıklardan kaçının, çünkü daha fazla ağrıya neden olabilirler. Ciddi bir ağrınız varsa, yastık seçmeden önce bir doktorla konuşmanız gerekebilir.

Yastık Malzemeleri​

Yastıklarda sıkça bulunan malzemeler arasında bambu bazlı rayon, bellek köpüğü ve kuştüyü bulunur. Belirli bir markayı düşünüyorsanız, ürünlerinin alerji yapmayan özelliklere sahip olup olmadığını kontrol edin. Yastığınız toz akarları ve küf gibi yaygın alerjenlere karşı direnç gösterirse, odanızda nefes almak ve uyumak daha kolay olacaktır. Ayrıca, bazı yastıklar sürdürülebilir malzemelerle yapılmıştır, bu da sağlığınız ve çevre için bir artıdır.

Bakım​

Yastıklar, uyku sorunları için pratik çözümler olması gereken şeylerdir. Bir yastık kolayca temizlenemiyorsa, onu atlayın ve diğer seçeneklere bakın. Sorunsuz bir bakım için nokta temizlenebilir veya çamaşır makinesinde yıkanabilir bir yastık seçmeniz gerekecektir. İyi bir garanti veya iade politikası olan bir yastık bulmak da yardımcı olur, ancak tüm markalar bunu sunmaz.

Yastık Türü​

Schlafkissen-Tempur-Comfort-Medium-80cm-weiss-Stapel-1000_1231203_600x600.jpg
Bellek köpüğünden aldığınız sertliği mi seviyorsunuz? Yoksa çok esnek bir şey mi istiyorsunuz? Parçalanmış bellek köpüğü gibi arada bir şeyler de seçenekler arasında, yüksek teknoloji jel yastıklar ve bambu gibi alternatif yastık dolgu seçenekleri de var.

Sırt üstü, yan veya karın üstü uyuyor olmanıza bakılmaksızın, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak bir yastık var. Bize önerilerinizi yorumlar kısmından sunabilirsiniz.